Co to jest badanie serca?

Co to jest badanie serca?

Coraz więcej osób choruje na różnego rodzaju choroby serca. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, gdyż w wielu przypadkach może to doprowadzić nawet do bardzo groźnych w skutkach sytuacji. W przypadku, gdy coś jest nie tak i chcielibyśmy sprawdzić, czy nie dolega nam nic poważnego, warto jest udać się do kardiologa, który zajmuje się właśnie różnego rodzaju problemami z narządem serca.

W gabinecie kardiologicznym wykonane mogą zostać także różne badania serca, dzięki którym będziemy w stanie poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dobrze jest więc wiedzieć, czego można spodziewać się po takiej wizycie i w jaki sposób odpowiednio się do niej przygotować. Sama wizyta rozpoczyna się w zasadzie zaraz po wejściu pacjenta do gabinetu.

Lekarz może bowiem już wtedy zwrócić na szereg różnego rodzaju informacji i wyciągnąć wnioski z tego, w jaki sposób się poruszamy, w jaki sposób oddychamy czy też jakie przejawiamy objawy różnego rodzaju chorób (jak na przykład drżenie rąk). W dalszej kolejności kardiolog przeprowadza wywiad, co bardzo często określa się badaniem podmiotowym. To właśnie podczas tego wywiadu kardiolog poprosi nas o opisanie objawów czy niepokojących nas dolegliwości, jak również zada pytania dotyczące różnego rodzaju informacji jak między innymi nasz tryb życia, stosowane przez nas leki czy używki.

Jak wygląda badanie serca?

Po badanie podmiotowym następuje zwykle czas na badanie przedmiotowe, czyli inaczej mówiąc badanie ciała pacjenta. W przypadku kardiologa mowa przede wszystkim o badaniu ciśnienia krwi, jak również o osłuchaniu serca i płuc – w ten sposób kardiolog może uzyskać potrzebne informacje na temat stanu naszego układu krążenia. Prócz tego, kardiolog może również sprawdzić nam tętno w określonych miejscach ciała jak tętnice obwodowe kończyn górnych, dolnych oraz szyjnych.

Jeżeli natomiast okaże się, że wyniki badania przedmiotowego są niepokojące to kardiolog może dalej skierować nas na kolejne badania jak na przykład EKG, echo serca czy badanie serca metodą Holtera. Najpopularniejszym badaniem serca zdaje się być elektrokardiogram, czyli właśnie EKG. Czym tak właściwie jest i na czym polega? EKG to nic innego jak graficzny zapis, który rejestruje zmiany potencjału elektrycznego serca w czasie.

pomiar tkanki tłuszczowej poznań

Na ciele pacjenta umieszcza się elektrody, które to są podłączone do elektrokardiografu, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie rytmu pracy serca. EKG to z pewnością bezbolesne badanie, które na dodatek charakteryzuje się tym, że bardzo łatwo jest je przeprowadzić.

Zadbane Auto Detailing
lexus lechicka