Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Wiele osób zastanawia się, czym zajmuje się taka dziedzina medycyny jak chirurgia naczyniowa. Jak się okazuje, chirurg naczyniowy potrafi zdiagnozować i leczyć choroby, które związane są z nieprawidłowymi funkcjonowaniem naszych naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Taki chirurg może udrożnić chore naczynia – w razie potrzeby je poszerzyć, usunąć pewne zmiany jak na przykład zrosty czy tętniaki, a w niektórych sytuacjach może także wstawić tak zwane protezy naczyniowe. Dzięki temu chore naczynie znów może rozpocząć prawidłowe funkcjonowanie.

Chirurgia naczyniowa nie zajmuje się natomiast chorobami naczyniowymi z zakresu chociażby kardiochirurgii. Jeśli natomiast chodzi o to, jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy to w tym przypadku lista tych schorzeń jest bardzo długa. Wspomniane zostały już między innymi tętniaki, lecz prócz nich mowa tutaj również o takich chorobach jak na przykład:

  • miażdżyca,
  • choroby zapalne układu krążenia,
  • przewlekłe choroby żył,
  • zatory,
  • zespół stopy cukrzycowej,
  • nowotwory układu naczyniowego.

Jak więc widzimy, zakres tych schorzeń jest naprawdę szeroki, dlatego też do chirurga naczyniowego trafia wielu różnych pacjentów, którzy to mogą skarżyć się na takie objawy jak na przykład uczucie ciężkości, skurcze czy pieczenie nóg.

Jakie badania przeprowadza chirurg naczyniowy?

Sama wizyta u takiego chirurga rozpoczyna się oczywiście od wywiadu, w ramach którego lekarz zbierze wszystkie najbardziej potrzebne mu informacje. Przydatne mogą okazać się także wyniki wykonanych wcześniej badań. W dalszej kolejności chirurg naczyniowy może przejść do zbadania pacjenta, a w razie konieczności skierować pacjenta na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Tylko w ten sposób będzie można bowiem wykluczyć lub potwierdzić to, co zostało wstępnie ustalone i zdiagnozowane.

Warto wiedzieć, że najczęściej wykonywanym badaniem, jeśli chodzi o chirurgię naczyniową, jest USG Dopplera, które przeprowadza się na tętnicach szyjnych, tętnicach i żyłach kończyn dolnych i górnych czy też na tętnicach kręgowych i trzewnych. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że takie badanie jest nieinwazyjne, lecz bardzo często potrafi być niezwykle pomocne w diagnozie wielu przeróżnych chorób i schorzeń. Jak się bowiem okazuje, USG Dopplera pozwala określić, czy przepływ krwi w naszym organizmie jest prawidłowy. Dzięki temu badaniu będziemy w stanie sprawdzić, gdzie krew płynie szybciej, a gdzie wolniej.

Dodatkowo, takie badanie pozwala również określić wydolność badanych tętnic oraz żył, jak również sprawdzić ich przekrój.

zimowe płyny do spryskiwaczy
www.toastitup.pl