Echokardiografia - na czym polega echo serca?

Echokardiografia - na czym polega echo serca?

Echokardiografia to metoda badania serca, która wykorzystuje zjawisko echa ultradźwięków (inaczej mówiąc USG). Czym takie badanie się charakteryzuje i kiedy powinno się je stosować? No i jak się do niego przygotować? Na początek, warto przede wszystkim wiedzieć, że echokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym. Oznacza to, że pacjent nie musi się obawiać o żaden ból. Echo serca pozwala tymczasem ocenić budowę, jak i działanie zastawek serca. Jakby tego było mało, za sprawą takiego badania możemy również dokonać pomiarów związanych z wielkością oraz pracą komór serca.

Echokardiografia jest również nieoceniona, jeśli chodzi o diagnozowanie różnego rodzaju wad serca. Jak więc widzimy, echo serca jest badaniem bardzo ważnym i na całe szczęście jest dość łatwe w przeprowadzeniu. Można je powtarzać wiele razy. Niektórzy obawiają się o to, czy po badaniu pojawią się jakieś skutki uboczne – są to jednak obawy bezpodstawne. Warto też wiedzieć, jakie są tak w zasadzie wskazania do przeprowadzania takiego badania.

Chodzi tutaj przede wszystkim o poważne choroby związane z układem krążenia i nie tylko, czyli takie schorzenia jak na przykład:

  • choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • zapalenie wsierdzia.

W wielu przypadkach takie badanie pozwala ocenić to, jak bardzo zaawansowana jest dana choroba. Dodatkowo, echo serca pomaga również kardiologowi lub kardiochirurgowi monitorować postępy, jak i efekty zastosowanego leczenia. Jakby tego było mało, echokardiografia jest także nieoceniona przy okazji diagnostyki wad serca – zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych.

www.onlineubezpieczenia.com.pl

Jak się przygotować do echokardiografii?

Do takiego badania nie trzeba w jakiś specjalny sposób się przygotowywać.

Jedyny wymóg odnośnie echokardiografii przezklatkowej dotyczy tylko wcześniejszego badania wstępnego, które może obejmować między innymi EKG oraz RTG klatki piersiowej. Wyniki przeprowadzonych badań powinno się oczywiście przekazać lekarzowi, który zajmuje się naszym badaniem. Warto przy tym pamiętać, że jeśli chodzi o echokardiografię przezprzełykową to należy na takie badanie przyjść na czczo. Na koniec, pamiętajmy o tym, aby na tego typu badanie zgłosić się do odpowiedniego gabinetu – najlepiej takiego, który otrzymał specjalną akredytację. Z reguły otrzymują ją gabinety, w których badanie prowadzone jest przez osoby posiadające odpowiednie umiejętności praktyczne, które są potrzebne do tego, aby badanie zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób.

http://www.i-kar.pl/oferta/poradnie/kardiologii/
lexus poznań