Historia polskich teleturniejów

Historia polskich teleturniejów

Teleturnieje od zawsze cieszyły się popularnością wśród polskich widzów. Skąd jednak wzięły się te audycje i jak wygląda ich historia? Otóż, za początki programów rozrywkowych tego typu należy uznać lata pięćdziesiąte.

Do polskiej telewizji teleturniej wprowadzili Stanisław Cześnin i Karol Lubelczyk, którzy jednak szybko przestali się zajmować tego rodzaju programami. Za pierwszy teleturniej, nadawany w polskiej telewizji, uznaje się „Krzyżówkę z papugą”.

W latach sześćdziesiątych powstała Redakcja Teleturniejów, której kierownikiem od 1969 roku był Ryszard Serafinowicz. Na samym początku redakcja wchodziła w skład struktury Naczelnej Redakcji Programów Literackich, a później zaczęła przynależeć do Redakcji Programów Rozrywkowych.

Do 1969 roku najpopularniejszymi teleturniejami były: „Kółko i krzyżyk”, „20 pytań”, „Drzewko szczęścia” i „Wiem wszystko”. Pierwszym polskim teleturniej, który oparty był na licencji, to „Koło Fortuny” (inspirowane programem „Wheel of Fortune”).

www.eilawski.pl

Emisję „Koła Fortuny” rozpoczęto w 1992 roku, a zakończono w 1998. Program został jednak wznowiony w 2007 roku, a jego emisja trwała do 2009 roku.

Najdłużej emitowanym teleturniejem w Polsce była „Wielka gra” (program nadawano bowiem 44 lata, od 1962 do 2006 roku).

https://naplanie.com/