Jak przebiega badanie serca metodą Holtera?

Jak przebiega badanie serca metodą Holtera?

Kardiolog może zdecydować się na szereg różnych badań, których zadaniem jest pomoc w postawieniu odpowiedniej diagnozy lub też zlecenie prawidłowego leczenia. Jednym z takich zabiegów jest badanie serca metodą Holtera. Na czym takie badanie polega i co tak w zasadzie śledzi Holter? Tego typu zabieg wykonuje się przede wszystkim po to, aby zarejestrować czynności serca przez całą dobę. W ten sposób kardiolog powinien być w stanie postawić bardziej dokładną diagnozę, gdyż poprzez badanie serca metodą Holtera możemy wykryć takie zaburzenia, które często są niewykrywalne w ramach badania elektrokardiogramem (EKG) czy echo serca. Samo badanie może wydawać się dość skomplikowane, ale nic bardziej mylnego – jest ono proste i przede wszystkim bezbolesne.

Do jego wykonania potrzebny jest specjalny aparat oraz elektrody z nim powiązane. Przytwierdza się je do klatki piersiowej pacjenta, uprzednio odtłuszczając oczywiście skórę wokół serca. Elektrody te połączone są ze wspomnianym aparatem, który z wyglądu przypomina telefon komórkowy lub też walkman. Aparat umieszcza się w specjalnym etui, które to następnie przypina się paskiem w talii. Pozostaje nam już tylko wcisnąć odpowiedni guzik, po czym aparat zaczyna rejestrować czynność elektryczną serca.

Całość będzie trwała przez całą dobę, dlatego też pacjent powinien prowadzić specjalny dzienniczek.

Jakie są zalety badania holterowskiego?

Wśród największych zalet tego typu badania wymienia się przede wszystkim fakt, że jest ono w stanie rejestrować pracę serca także podczas snu. W przypadku wielu osób to właśnie w nocy, podczas spania, dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń i nieprawidłowości pracy serca. Lekarze zalecają, aby w trakcie badania robić wszystko to, co robimy zwykle – tylko w ten sposób wyniki będą wiarygodne. Pacjent musi jednak pamiętać o prowadzeniu dzienniczka, w którym to będzie zapisywać, co robił w danej chwili i czy pojawiały się wtedy jakieś objawy.

naszepsy.com.pl

Jedyna rzecz, o której musimy na czas badania zapomnieć to. kąpiel. Co oczywiste, zamoczenie elektrod spowodowałoby przerwanie badania. Przy tym wszystkim trzeba jeszcze także pamiętać, aby regularnie sprawdzać, czy elektrody trzymają się dobrze na naszym ciele i czy są połączone z aparatem. Tak samo należy uważa na przewód od aparatu – gdyby się on odłączył, należy go ponownie wcisnąć.

Z reguły tego typu badanie wykonuje się u osób, które mają zaburzenia rytmu serca, zmagają się z chorobą niedokrwienną czy też muszą sprawdzić jak spisuje się wszczepiony do serca rozrusznik.

stacja diagnostyczna
www.amhcoaching.pl