Jak przebiega rehabilitacja kardiologiczna?
Każdego roku wiele osób doświadcza różnego rodzaju nieprzyjemnych efektów związanych z szeregiem chorób układu sercowo-naczyniowego. W wielu przypadkach schorzenia te mogą skutkować bardzo poważnymi zagrożeniami dla naszego życia. Po każdym takim zdarzeniu przewidziany jest jednak odpowiedni schemat postępowania, który to często dotyczy zmiany przyzwyczajeń chorych.
Niestety nie każdy pacjent jest chętny, tymczasem to właśnie odpowiednia rehabilitacja kardiologiczna ma często kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o samą skuteczność leczenia kardiologicznego. Warto więc wiedzieć, na czym tak w zasadzie ta rehabilitacja polega oraz jak przebiega. Jak się okazuje, rozpoczyna się ona już w szpitalu – nie ma znaczenia to, że pacjent po zabiegu często jest „uziemiony” i musi długi czas leżeć w łóżku.
Wciąż może jednak regularnie wykonywać szereg różnych ćwiczeń, by napinać i rozluźniać mięśnie. Bardzo często dużą pomocą jest rehabilitant lub terapeuta – szczególnie, jeśli mowa o poważnych zabiegach, kiedy pacjent musi w zasadzie na nowo nauczyć się pewnych, niekiedy nawet bardzo prostych, czynności. Na całe szczęście, coraz częściej pacjenci nawet po mogłoby wydawać się bardzo poważnych operacjach już w kilka dni wraca w miarę do normalnego życia.
Rehabilitacja kardiologiczna – o czym pamiętać?
Ale taki powrót do normalnego życia w krótkim czasie może być bardzo mylący – pacjent często myśli, że po zabiegu wszystko wróciło do normy i może wrócić do starych przyzwyczajeń. Nic bardziej mylnego. W większości przypadków, zabiegi kardiologiczne wymagają poważnych zmian w naszym życiu, gdyż tylko wtedy rehabilitacja kardiologiczna ma w ogóle sens i może przynieść pożądane efekty.
Trzeba przy tym pamiętać nie tylko o aktywności fizycznej, ale też o zdrowym odżywianiu i przede wszystkim o regularnym przyjmowaniu potrzebnych leków. Niestety nie każdy pacjent jest w stanie zmienić swoje życie, dlatego w wielu sytuacjach konieczna jest interwencja i pomoc osób bliskich. Kto natomiast kwalifikuje się do rehabilitacji kardiologicznej? Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby po zawałach serca, ale też o pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych.
Dodatkowo, takiej rehabilitacji podlegają również osoby, którym zostały wszczepione różnego rodzaju urządzenia takie jak na przykład by-passy, stymulatory czy kardiowertery. Rehabilitacja kardiologiczna i rehabilitacja dla seniora może okazać się konieczna także u osób z nadciśnieniem czy niewydolnością serca, dlatego też ważne jest, by wiedzieć, jakie ćwiczenia wykonywać.