Kardiologia – jak przygotować się do wizyty u specjalisty?
Co roku choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną setek tysięcy zgonów. Jak temu zapobiec? Jednym z najlepszych sposobów są regularne wizyty u kardiologa i konsultacje z lekarzem, który podpowie nam, jak powinniśmy zadbać o ten najważniejszy przecież dla każdego człowieka organ. Wiele osób niepotrzebnie stresuje się jednak przed wizytą u specjalisty, a w szczególności przed pierwszą taką wizytą.
Dotyczy to chyba zresztą każdorazowego spotkania z lekarzem. Stresowi można jednak przeciwdziałać, dlatego najlepszym wyjściem będzie po prostu odpowiednie przygotowanie się na wizytę u kardiologa. Na czym taka wizyta polega i jak się do niej przygotować? Do kardiologa trafiają osoby, które skarżą się na naprawdę różne dolegliwości i nieprawidłowości związane z pracą układu sercowo-naczyniowego.
Do najczęstszych problemów możemy więc zaliczyć chociażby:
- podwyższone ciśnienie krwi,
- duszności,
- bóle w klatce piersiowej,
- częste zasłabnięcia,
- omdlenia,
- nierówna praca serca.
Jak więc widzimy, wiele z tych objawów dotyczy w zasadzie każdego z nas – nie oznacza to oczywiście od razu, że chorujemy na jakieś schorzenie, natomiast tak czy siak warto jest się udać do kardiologa na wizytę kontrolną. Wszak taka wizyta powinna pomóc nam uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a w razie wykrytych problemów będzie to pierwszy krok ku temu, byśmy z powrotem byli w pełni zdrów.
O co może zapytać nas kardiolog?
Zadaniem kardiologa będzie zebrać jak najwięcej informacji podczas takiej wizyty kontrolnej. Oznacza to, że w zasadzie już w momencie przekroczenia progu jego gabinetu, jesteśmy analizowani przez specjalistę. Kardiolog może wtedy zwrócić uwagę na to, jak się poruszamy, w jaki sposób oddychamy czy też jaka jest nasza ogólna kondycja.
Nawet takie aspekty pozwolą mu określić, czy rzeczywiście coś jest nie tak z naszym układem sercowo-naczyniowym. W dalszej kolejności kardiolog przeprowadzi wywiad, czyli tak zwane badanie podmiotowe, w trakcie którego poprosi nas o wyjaśnienie, dlaczego zdecydowaliśmy się na wizytę. Potem może nam również zadać pytania o to, jaki prowadzimy tryb życia, czy korzystamy z jakichś używek, jak również o naszą historię medyczną.
Kolejnym etapem wizyty u kardiologa będzie badanie przedmiotowe, w ramach którego mogą zostać wykonane nieco bardziej szczegółowe badania jak na przykład echo serca czy badanie EKG. Wszystko oczywiście po to, aby kardiolog był w stanie postawić jak najbardziej precyzyjną diagnozę.
www.wojciecholejniczak.pl