Kompleksowe badanie serca – jak ono wygląda?

Kompleksowe badanie serca – jak ono wygląda?

Choroby serca dotykają coraz więcej osób. Niestety, w wielu krajach to właśnie schorzenia i choroby związane z układem sercowo-naczyniowym są jedną z najpowszechniejszych przyczyn zgonów. W jaki sposób się przed nimi chronić? Jednym z rozwiązań są regularne wizyty u kardiologa – wszak tylko specjalista jest w stanie określić, czy coś nam dolega. Jeśli więc przejawiamy oznaki takie jak między innymi duszności, nierówne bicie serca czy szybkie męczenie się przy okazji wykonywania czynności fizycznych to może nie warto jest je bagatelizować, lecz sprawdzić je przy okazji wizyty kontrolnej właśnie u kardiologa. Najważniejsza będzie oczywiście diagnostyka, która to obejmuje głównie badania podmiotowe i przedmiotowe, ale również badania laboratoryjne, a w niektórych przypadkach także nieco bardziej specjalistyczne zabiegi.

Wszystko oczywiście po to, aby kardiolog był w stanie przeprowadzić prawdziwie kompleksowe badanie serca. Im bardziej dokładne badania i pomiary, tym diagnoza będzie bardziej precyzyjna, a co za tym idzie kardiolog będzie w stanie zaproponować nam właściwe metody leczenia. Dzisiejsza technologia pozwala tymczasem na rozpoznawanie naprawdę wielu przeróżnych schorzeń i dolegliwości związanych z pracą układu sercowo-naczyniowego.

Jakie badania wykonuje kardiolog?

Prócz zwykłego wywiadu, warto wiedzieć, że u kardiologa możemy poddać się różnym badaniom i zabiegom, dzięki którym będziemy w stanie móc przeprowadzić kompleksowe badanie serca. Wśród tych najbardziej popularnych i nieinwazyjnych badań kardiologicznych należy wyróżnić:

  • EKG – inaczej mówiąc elektrokardiografia.
  • Test wysiłkowy.
  • Badanie serca metodą Holtera.
  • RTG – badanie radiologiczne klatki piersiowej.
  • Echo serca – inaczej mówiąc echokardiografia.
  • Badanie dopplerowskie serca.
  • Rezonans magnetyczny MRI serca.

W niektórych przypadkach kardiolog może zdecydować się na przeprowadzenie nawet kilku badań, a w innych wystarczy tylko jeden z wymienionych wyżej zabiegów. Wiele zależy od tego, jakie przejawiamy objawy i ku jakiej diagnozie kieruje się specjalista. Niekiedy wykonanie konkretnych badań może okazać się konieczne do tego, by przypuszczenia lekarza potwierdzić. W większości przypadków stosuje się przede wszystkim badanie EKG oraz tak zwane echo serca.

Ciekawym rozwiązaniem jest badanie serca metodą Holtera – jest to badanie 24-godzinne, w trakcie którego pacjent porusza się ze specjalnym aparatem i podłączonymi do niego elektrodami, które przyczepione są do klatki piersiowej chorego.

https://eretina.pl/choroby-siatkowki/
analizator składu ciała poznań