UKG serca – co to jest?

UKG serca – co to jest?

Rozwój medycyny doprowadził do tego, że w dzisiejszych czasach specjaliści i lekarze mogą z łatwością zdiagnozować wiele różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości. To z kolei wpływa również na fakt, że lekarze mają znacznie więcej wiedzy na temat samego leczenia pacjenta. Rozwój technologiczny ma więc swoje ogromne zalety i to w zasadzie w każdej dziedzinie medycyny – także w kardiologii, gdzie przecież kardiolodzy mają do dyspozycji szereg różnego rodzaju badań związanych z naszym układem sercowo-naczyniowym.

Wśród tych wszystkich zabiegów mamy również UKG serca, czyli inaczej mówiąc echokardiografię serca. Badanie to wykorzystuje zjawisko fali ultradźwiękowej. I jak się okazuje, jest ono bardzo przydatne w diagnostyce różnego rodzaju chorób serca.

Powód jest prosty: za sprawą takiego właśnie badania lekarz jest w stanie sprawdzić między innymi budowę czy pracę komór oraz zastawek serca, ale nie tylko. Echokardiografia serca w wielu przypadkach pozwala również zdiagnozować wady mięśnia sercowego, jak i pomóc w wykryciu różnych innych chorób i dolegliwości, jakie mogą dotknąć nasz układ sercowo-naczyniowy. Nie każdy tymczasem wie, że sam zabieg jest bardzo prosty i z reguły trwa od 15 do 20 minut, a tymczasem w wielu sytuacjach takie właśnie badanie okazuje się być kluczowe w szybkim zdiagnozowaniu problemów z sercem.

Jakie są wskazania do wykonania UKG serca?

Jak w przypadku większości badań, decyzję o wykonaniu echokardiografii serca podejmuje oczywiście lekarz. Istnieje jednak szereg wskazań do przeprowadzania takiego zabiegu. Są to między innymi:

  • zapalenie serca,
  • przebyty zawarł serca,
  • podejrzenie wrodzonej lub nabytej wady serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • nadciśnienie.

Na tego typu badanie często kierowane są także osoby, które często mdleją lub słabną. Wszystko oczywiście po to, by kardiolog zyskał jak najbardziej dokładny obraz tego, co dzieje się z naszym sercem. Dodatkowo, samo UKG serca pomaga nie tylko w diagnozie, ale też pozwala monitorować to, jak postępuje choroba i czy podjęte leczenie ma swoje efekty.

Jeśli natomiast chodzi o rodzaje echokardiografii to najczęściej przeprowadza się badanie przezklatkowe, czyli przez klatkę piersiową. Prócz tego, możemy również wyróżnić badanie UKG przezprzełykowe, obciążeniowe oraz dopplerowskie. Wszystko zależy oczywiście od tego, co zdecyduje się sprawdzać lekarz specjalista – poszczególne rodzaje badanie UKG pozwolą bowiem w diagnozie różnych dolegliwości.

stacja kontroli pojazdów warszawa
toyota wynajem krótkoterminowy